همایش تاریخ محلی مازندران برگزار شد

همایش تاریخ محلی مازندران برگزار شد
نخستین همایش بین المللی تاریخ محلی مازندران و پنجمین نشست تاریخ محلی ایران، با حضور مهمانان داخلی و خارجی، پژوهشگران، اهل قلم و برخی مسوولان استانی، صبح پنج شنبه در مجموعه پردیس نیروی انتظامی ساری برگزار شد.
همایش تاریخ محلی مازندران برگزار شد، 90 رسانه خبرهای همایش را پوشش دادند
نخستین همایش بین المللی تاریخ محلی مازندران و پنجمین نشست تاریخ محلی ایران، با حضور مهمانان داخلی و خارجی، پژوهشگران، اهل قلم و برخی مسوولان استانی، صبح پنج شنبه در مجموعه پردیس نیروی انتظامی ساری برگزار شد.
ابتدای مراسم با نوروزخوانی گروه موسیقی آیینی زندگی سوادکوه و بوی اسپند آراسته شد. در ادامه حسین اسلامی- رییس مرکز ساری شناسی- برخلاف همیشه با زبان فارسی شروع به سخن گفتن کرد و گفت: «من آمده ام بگویم اینجا مازندران نیست، اینجا ایران است و ما مازندرانی نیستیم، بلکه ایرانیِ مازندرانی هستیم. همه بلندپروازی مازندرانی ها در این است که مفتخریم زیر پرچم مقدس ایران هستیم» او با بیان اینکه برگزاری این همایش نشانه برتری ما نیست، افزود: با این همایش می خواهیم بگوییم گوشه ای از ایران هستیم و مازندران بدون ایران را جهنمی بیش نمی دانم و هرگز نمی خواهم.»
*باید نهایت استفاده را از این همایش برد علیرضا یونسی رستمی- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران- دیگر سخنرانی بود که به جایگاه فراخوانده شد که این گونه آغاز کرد: «مازندران مهد تمدن هزاران ساله دیار علویان، دیار مردان و زنان غیور و زحمتکش و سرزمین دانشوران بزرگ جهانی در عرصه های مختلف است.»
یونسی همچنین افزود: «مازندران سرای آرمان های بلند سرداران رشید و مجاهدان وارسته انقلاب است.» وی با بیان اینکه یک مورخ دارای علم محدود است، ابراز داشت: مورخ در تاریخ زندگی می کند و محصول تاریخ است و مورخان برای بازسازی حوادث گذشته، از تاریخ تاثیر می گیرند. نویسنده کتاب باورها، اعتقادات و پندارهای مردم مازندران افزود: تاریخ محلی مازندران در دل خود، اطلاعات زیادی از حوادث گوناگون جای داده است و با پرداختن به آن دُر گران بهایی یافت می شود.
وی برگزاری این همایش را، فرصتی برای ارائه تاریخ هزارساله مازندران به همگان دانست و گفت: تاریخ و فرهنگ و آیین و هنر این سرزمین سرشار از معرفت است و باید از آن پرده برداری شود. یونسی در پایان، خطاب به پژوهشگران گفت: باید از این فرصت برای ترسیم تاریخ مازندران نهایت استفاده را برد.
*می خواهیم تاریخ محلی را پر رنگ کنیم سخنران بعدی علی رمضانی پاجی- دبیرعلمی همایش- با بیان اینکه اعتقاد به تاریخ داریم اما به روز بودن مطالعات تاریخی را نیز در نظر داریم، ابراز داشت: به قومیت گرایی باور نداریم و فقط می خواهیم تاریخ محلی را پر رنگ کنیم.
وی تعداد مقالات رسیده به دبیرخانه همایش با محوریت مازندران را 125 مقاله عنوان کرد و افزود: از این تعداد، در نهایت 34 مقاله برگزیده و در کتاب همایش چاپ شده است. رمضانی پاجی با بیان این که 26 داور به بررسی مقالات پرداختند و هر مقاله بیش از دو بار داوری شد، تصریح کرد: تعدادی از مهمانان خارجی به دلیل مشکلات مالی که دبیر خانه برگزاری همایش با آن روبرو بود نتوانستند بیایند، ولی مقاله های انان در کتاب همایش چاپ شد. دبیرعلمی همایش بین المللی تاریخ محلی مازندران در پایان ضمن تشکر از حامیان همایش، از همکاری 90 رسانه مکتوب، مجازی، دیداری و شنیداری با این همایش و پوشش مناسب آن در هفته های گذشته خبر داد.
*فوق تصور بود
در ادامه، دکتر مرتضی نورائی- رییس انجمن تاریخ محلی ایران و بنیانگذار گرایش تاریخ محلی در ایران- با اشاره به حجم بالای مقاله های رسیده به دبیرخانه همایش، ابراز داشت: تصور نمی کردم که در مازندران، با این وسعت مقاله های علمی روبرو شوم.
وی با بیان اینکه مازندران یکی از کانون های بارور تاریخ محلی است، افزود: بیش از 70 درصد از مقاله ها، از خارج از مازندران شرکت کرده اند.
دکتر نورائی با اشاره به این نکته که برای انعکاس تاریخ موثر، ناگزیر از تاریخ شفاهی هستیم، توضیح داد: میان تاریخ محلی و محلیت مرز وجود دارد و محلیت اعم از محل و حسی به محل است. وی ادامه داد: حس محلیت بیان کننده هویت، فرهنگ همبستگی و وجود یک منطقه است.
دکتر نورائی نقش تاریخ موثر را در حیات اجتماعی و برنامه ریزی شهری پررنگ دانست و گفت: با محلیت می توان احساس دوجانبه در یک منطقه ایجاد کرد و اگر منطقه ای مدعی داشتن یک تاریخ است، انتظار می رود که فرهیختگان بیشتری داشته باشد. رییس انجمن تاریخ محلی ایران، تاریخ موثر را شعبه ای برای مشاوره های فنی تاریخ محلی دانست و تصریح کرد: انتظار ما از این نشست ها، ورود جوانان به عرصه علمی و بهره بردن از نظرات آنان است. وی با ابراز امیدواری از شکسته شدن طلسم ریش سفیدی در بحث تاریخ، بیان داشت: بیشترین تعداد مقالات همایش متعلق به جوانان است.
دکتر نورائی در بخش دیگری از سخنانش گفت: فشار تاریخ محلی روی فضایل نویسی بوده ولی تاریخ نوین، به دنبال کشف استعدادهای گذشته است.
وی در پایان تصریح کرد: مشارکت تاریخی ایجاد نمی شود مگر با توجه به تمامیت جغرافیای سیاسی که در این صورت به اهداف همایش خواهیم رسید.
پس از پذیرایی میان وعده و در آغاز بخش دوم، موسیقی مازندرانی اجرا شد و سپس قالیچه دستباف منقوش به آرم انجمن تاریخ محلی قیچی و به دکتر نورائی اهدا شد.
در ادامه دو پنل تخصصی با حضور هیئت رییسه شامل دکتر دلاور بزرگ نیا، لطف الله آجدانی و دکتر اصغر منتظرالقائم و ارائه مقاله توسط دکتر نیکولوس ناخوتسریشویلی و دکتر ابوالفضل حسن آبادی برگزار شد .
* برنامه عصر از ساعت 14 آغاز شد که در سه پنل تخصصی شامل «جغرافیای تاریخی و تاریخ سیاسی»، «احزاب و اصناف» و «فرهنگ» و «باستان شناسی» و «تاریخ اقتصادی و اجتماعی» مقاله های برتر با حضور هیئت رییسه قرائت و بررسی شد. مراسم اختتامیه نیز از ساعت 16 با سخنرانی دکتر مرتضی نورایی برگزار و به نویسندگان مقاله های برتر، هدایایی داده شد.
*حاشیه ها:
*قرائت قرآن همایش را دکتر مهدی احمدی -مدرس دانشگاه و عضو شورای شهر ساری عهده دار بود. مجری برنامه نیز دکتر خدابخش غلامی -تهیه کننده و مجری رادیو مازندران- بود.
*در بیرون از سالن اصلی، نمایشگاه اسناد قدیمی، کتاب های مربوط به تاریخ مازندران و نیز صنایع دستی برپا شده بود.
*بسته ی تبلیغاتی به همراه ویژه نامه همایش که در 4 صفحه رنگی فراهم شده بود، به مهمانان عرضه شد.
* دو ردیف صندلی برای خبرنگاران آماده و برای جابه جایی خبرنگارها نیز اتوبوسی مهیا شده بود. دبیر علمی همایش گفت: در دو ماه گذشته 90 رسانه دیداری، شنیداری، مجازی و مکتوب کشوری و استانی خبرهای این همایش را پوشش داده اند.
*امروز اوج برنامه های اداری بود. استاندار مازندران به خاطر شرکت در برنامه های دیگر و حضور مسئولان کشوری، معاون سیاسی و امنیتی و اجتماعی خود را به این همایش فرستاد. یونسی و شادمان در هنگام پذیرایی میان وعده مجبور به ترک همایش و حضور در برنامه های دیگر شدند، در حالی که معاون استاندار به برگزارکنندگان همایش گفت دلش می خواهد تا آخر بماند، ولی ناگزیر از رفتن است
* پذیرایی میان وعده صبح شامل بشت زیک، بادونه و نان محلی به همراه چای بود. در میان وعده عصر نیز آش محلی سرو که با استقبال مهمانان مواجه شد.
*در لابه لای برنامه سه کلیپ که با موسیقی مازندرانی همراه بود، برای حاضران پخش شد.
*تعدادی از مهمانان غیرمازندرانی که سال های گذشته نیز در همایش تاریخ محلی شرکت کرده بودند، از گستردگی، بازتاب فراوان رسانه ای، پیش همایش های 4گانه و شیوه استاندارد برگزاری این همایش ابراز شگفتی می کردند. یکی از نویسندگان مقاله که از اصفهان آمده بود، هنگام ارائه مقاله اش در پنل تخصصی ضمن ابراز قدردانی از مازندرانی ها، گفت: کار برای میزبان سال آینده همایش تاریخ محلی بسیار دشوار است که در این سطع همایش را برگزار کند.
*فرماندار میاندورود، بخشدار رودپی، سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و مدیرکل ثبت احوال مازندران دقایقی در همایش حضور یافتند. مدیرکل پست استان نیز از ابتدا در همایش شرکت داشت. 34 مقاله برتر این همایش در 700 صفحه چاپ و در این همایش به حاضران اهدا شد. سری دوم مقاله ها نیز در آینده انتشارخواهد یافت. گزارش کامل این همایش در بخش های خبری پنج شنبه شب واحد خبر شبکه تبرستان و نیز خبر ساعت 20 جمعه شب شبکه 4 پخش می شود.
*بیشتر شرکت کننده ها تا انتهای برنامه ماندند و در پنل های تخصصی نوبت عصر هم شرکت کردند. استقبال از پنل ها به حدی بود که سه کلاس در نظر گرفته شده، گنجایش نداشت و برخی سرپا به ارائه مقاله ها گوش دادند.
*10 مقاله از پژوهشگران کشورهای آمریکا، آلمان، روسیه و گرجستان به همایش رسید که به دلیل مشکلات مالی دبیرخانه همایش و برخی مشکلات مربوط به صدور روادید، تنها دو مهمان از گرجستان به ساری امدند.
*این نشست علمی کم هزینه ترین همایش چندسال اخیر مازندران محسوب می شود که به قول یکی از مسئولان، الگویی برای برگزاری برنامه های این چنینی محسوب می شود. همایش های مشابهی با بازخورد کم و سطح علمی پایین امسال و سال گذشته در استان برگزار شد که بین 6 تا 18 برابر این همایش، هزینه دربر داشت و خروجی مناسبی نیز نداشت.
+ یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۱۳
منبع: مازندنومه
نظر شما
نام:
ایمیل : * نمایش داده نمی‌شود
نظر شما: