دکتر مهدی خدامی

دکتری: دکتری تاریخ محلی دانشگاه اصفهان، ۱۳۹۶
کارشناسی ارشد: تاریخ گرایش ایران اسلامی از دانشگاه شیراز، ۱۳۸۷
کارشناسی: تاریخ دانشگاه شیراز، ۱۳۸۴
کاردانی: آمورش دینی و عربی از تربیت معلم شهید مطهری شیراز، ۱۳۷۹

دفاع از پایان‌نامه و تقدیر و تشکر از اساتید

دفاع از پایان‌نامه و تقدیر و تشکر از اساتید در تاریخ ۱۴ آذرماه سال جاری جلسه دفاع از پایان‌نامه بنده تحت عنوان تحلیل تحولات اداری پهلوی اول در فارس برگزار شد و بنده با کسب نمره ۱۹.۲۵ و کسب درجه عالی موفق به دفاع از پایان‌نامه و کسب درجه دکترا شدم
در تاریخ ۱۴ آذرماه سال جاری جلسه دفاع از پایان‌نامه بنده تحت عنوان تحلیل تحولات اداری پهلوی اول در فارس برگزار شد و بنده با کسب نمره ۱۹.۲۵ و کسب درجه عالی موفق به دفاع از پایان‌نامه و کسب درجه دکترا شدم. بر خود لازم می‌دانم از استادان ارجمندم جناب آقای دکتر مرتضی نورائی، دکتر فروغی ابری و دکتر علی‌اکبر کجباف که من را در به سرانجام رسانده این پژوهش یاری دادند نهایت قدردانی خود را ابراز دارم. ازآنجایی‌که غالب مطالب این پژوهش بر مبنای منابع درجه اول چون اسناد انتشار نیافته و با صرف وقت و تحمل دشواری بسیارتهیه شد برآن شدم چکیده‌‌ی رساله دکتری خود را در اینجا قرار دهم به این امید که موردتوجه دانشجویان و پژوهش گران قرار گیرد.
تحلیل تحولات اداری پهلوی اول در فارس
(۱۳۰۴- ۱۳۲۰ ش/1925- 1941 م)
چکیده:
نظام اداری کشور در دوران پهلوی اول گسترش کمی و کیفی زیادی یافت. در این پژوهش به روش تحلیلی و توصیفی و مطالعه کتابخانه‌ای با مراجعه به اسناد و منابع آرشیوی به تحلیل تحولات اداری صورت گرفته در دوره پهلوی اول در فارس پرداخته‌شده است. پس از ذکر شمایی از تحولات صورت گرفته در نظام اداری در فصل اول به تحلیل این تحولات در حیطه شهری و بهداشتی پرداخته‌شده است. در فصول بعدی به ترتیب تحول در خدمات شهری و بهداشتی و مالی و حکومتی پرداخته است. در فصل چهارم امنیت و در فصل پایانی تلاش‌های صورت گرفته در جهت توسعه اقتصادی فارس پرداخته‌شده است. اهدافی که این پایان‌نامه برای برآوردن آن‌ها نگاشته شده عبارت‌اند از: تحلیل تحولات اداری استان فارس در دوران پهلوی اول، بازسازی نمودار سازمان اداری منطقه فارس در دوران پهلوی اول، بررسی میزان موفقیت نظام اداری محلی در مرکزیت گرایی، تبیین نحوه تأسیس ادارات گوناگون فارس در دوران پهلوی اول و بررسی تعاملات مردم و نظام اداری محلی نوگرا در دوران پهلوی اول. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد: تحولات اداری در فارس منجر به گسترش قدرت مرکزی و ایجاد رفاه و امنیت نسبی شد. حکومت با ارسال بخشنامه‌ها، حذف برخی قسمت‌های اداری و به وجود آوردن بخش‌های دیگر می‌کوشید اهداف حکومتی را در فارس محقق کند. کمبود نیروی متخصص و آموزش‌دیده و تنگناهای مالی عمده‌ترین مشکلات پیش روی ادارات محلی بود. تحول اداری در فارس منجر به گسترش قدرت دولت مرکزی گردید. وظایف ادارات محلی بیشتر از قبل شد که نشان‌دهنده گسترش حیطه تعهدات دولت بود.
+ آدینه ۲۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۴
نظر شما
نام:
ایمیل : * نمایش داده نمی‌شود
نظر شما: