سمیه سادات سجادی

دکتری: دانشجوی دکتری تاریخ محلی دانشگاه اصفهان
کارشناسی ارشد: دانشگاه بیرجند، ۱۳۹۰
نگارش رویدادها و وقایع در مناطق مختلف منجر به ثبت آن منطقه در تاریخ شده است. عدم توجه به این امر در طول تاریخ سبب شده بسیاری از روستاها و شهرها به فراموشی سپرده شوند و هیچ نامی از آنان برجا نماند. روستای تازه شهر زُهان در خراسان جنوبی از جمله این مناطق به شمار می رود. زهان مهد زشک ایران است. قدیمی ترین نامی که از آن در تاریخ آمده در نسخۀ خطی تاریخ حسامی اثر واعظ حسامی از منابع دورۀ تیموری(771- 911ه.ق.) و تلخیص آن به نام مزارنامه از قریه زهان به عنوان یکی از توابع بلوک زیرکوه نام برده است.
 »ادامه
+ سه‌شنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۵۹
در دورۀ پهلوی، آموزش‌های نوین علمی و عملی با ایجاد دبستان‌ها و آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها در ایران برای دستیابی به پیشرفت و توسعه شکل گرفت. در این دوره مراکز دولتی و خصوصی با برپایی مراکز علمی سعی برآن داشته در تحقق این هدف همکاری و مشارکت نمایند. بخشی از این وظایف را مؤسسات دولتی و وابسته به دولت همچون سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی برعهده گرفت. از دهۀ 30 این سازمان با برپائی اولین آموزشگاه در تهران در این مسیر گام برداشت و پس از آن به توسعۀ آموزشگاه‌های حرفه‌ای در کشور پرداخت. فارغ التحصیلان در آموزشگاه‌های حرفه ای با کسب توانایی و مهارتهای لازم به عنوان تکنسین و متخصص وارد بازار کار می شدند.
 »ادامه
+ آدینه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۰۶
 جمعیت شیر و خورشید سرخ اصفهان
شکل گیری مؤسسات مدنی و عام المنفعه جهانی در ایران تأثیراتی مطلوب و مهمی در زندگی جامعۀ ایرانی بر جای نهاد. یکی از این مؤسسات عام‌المنفعه جمعیت شیر و خورشید سرخ به سال 1302ش.بود. تأسیس شعب این مؤسسه در مناطق مختلف کشور نمود و فعالیت های این سازمان در کمک رسانی و همکاری با مردم در حوادث و بحرانهای ایجاد شده، بیانگر فرهنگ همکاری و حس تعاون و مهروزی است. اگرچه شکل گیری شعب جمعیت در شهرستانها وابسته به پیگیریهای دولتی بوده است اما اقدامات انجام شده در هر شعبه به ویژه اقدامات اولیه بیانگر نیازهای آن منطقه و از سوی اهمیت صاحبان نظران به حل مشکلات آن منطقه است.
 »ادامه
+ یکشنبه ۱ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۲۵
معرفی کتاب: تاریخ استان مرکزی
حب وطن و علاقمندی به نگارش در مورد زادگاه امروزه نیز وجود دارد و همین امر سبب می شود گاه پژوهشگران و نویسندگان به نگارش آثاری در مورد تاریخ شهر خویش بپردازند. محمد جواد مرادی نیا، از دسته نویسندگانی است که با این رویکرد و ذکر اخبار و حوادث زادگاهش، خمین به نگارش کتابی با عنوان تاریخ استان مرکزی پرداخته است
 »ادامه
+ دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۴۷
تاریخ‌های گمشده و پنهان
امروز فیلمی در حدود دو دقیقه در شبکه اجتماعی دیدم و ذهن مرا مشغول کرد. فیلم در مورد اولین اتومبیل خانوادۀ بنز بود که توسط شرکت مرسدس بنز ساخته شده بود در این فیلم کوتاه اطلاعاتی مهمی به نمایش گذاشته شده بود و مهم‌تر از آن ثبت اولین پمپ بنزین دنیا... در 5 اوت 1888 در روستای ویسلاک آلمان
 »ادامه
+ پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۲
مطالب پیشین

وبینار تاریخ محلی ، پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹

کارگاه آموزشی تاریخ جایگزین، یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹

معرفی کتاب ، آدینه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹

کارخانه وطن در اصفهان ، دوشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۸

نیمروز با تاریخ شفاهی، یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸

 
اطلاعات تماس
ایمیل: ssajadi90@yahoo.com
مطالب